Subscriptions 6.x-1.x - en to fr translation catalogue (261 entries)

en: Links
fr: Liens

en: Run cron manually!
fr: Lancer cron manuellement!

en: My subscriptions
fr: Mes abonnements

en: Keep showing the installation reminder above.
fr: Toujours afficher le rappel ci-dessus.

en: Uncheck this box to permanently remove the reminder, if you have a reason for not enabling the standard selection of Subscriptions modules.
fr: Décochez cette case pour supprimer le rappel si vous êtes sur de ne pas vouloir activer la sélection standard des modules 'Subscriptions'.

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Send interval
fr: Intervalle d'envoi

en: On&nbsp;updates
fr: Lors&nbsp;de mises&nbsp;à&nbsp;jour

en: On&nbsp;comments
fr: Lors&nbsp;de commentaires

en: Your subscriptions were updated.
fr: Vos abonnements ont été modifiés.

en: Admin Information
fr: Informations Administrateur

en: The selected subscriptions will be given to <b>newly created</b> users.
fr: Les <b>nouveaux</b> utilisateurs seront abonnés selon les options sélectionnés ici.

en: If a user has one or more roles assigned at creation time, then she will receive the additional subscriptions defined for these roles.
fr: Si, lors de sa création de son compte, un rôle a été attribué à l'utilisateur, il sera également abonné selon les préférences des rôles définies ici.

en: Role(s)
fr: Rôle(s)

en: Select the role to load or role(s) to save.
fr: Sélectionnez un rôle à charger ou enregistrer.

en: Load
fr: Charger

en: Current subscriptions:
fr: Abonnements actuels:

en: The master checkboxes on the left turn the given subscription on or off. Click and Shift-click to turn a range of subscriptions on or off.
fr: Les cases à gauches gèrent l'activation de l'abonnement. Cliquez et Shift-cliquez pour (dés)activer une sélection d'abonnements.

en: Depending on the setup of the site, you may have additional options for active subscriptions.
fr: Selon les paramètres du site, d'autres options peuvent etre disponible pour les abonnements actifs.

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Number
fr: Nombre

en: Note: The counts on this page may differ from the ones on the detail pages for various technical reasons.
fr: NB: Pour les raisons techniques, les chiffres ici peuvent différer de ceux sur les pages détaillées.

en: The subtabs here under %User_defaults mirror those found at !My_account_Subscriptions, except that the fieldsets here come up already expanded. Please go there now and familiarize yourself with what's there!
fr: Les sous-options ici dans %User_defaults sont identiques à celles sur la page !My_account_Subscriptions, sauf qu'ici elles sont déjà dépliées. Jetez un coup d'oeil sur cette page pour vous familiariser avec les options!

en: The default settings that you define here are used for those users that haven't (yet) saved their own settings.
fr: Les paramètres par défaut choisi ici seront appliqués aux utilisateurs qui n'ont pas (encore) modifié leur préférences.

en: Hide the %Overview page from your users
fr: Cachez la page %Overview de vos utilisateurs

en: Overview
fr: Aperçu

en: If you hide this page, your users won't be able to change any of these settings. The default is OFF.
fr: Par défaut cette page est visible; si vous la cachez, vos utilisateurs ne pourraient modifier aucune de ces options.

en: Auto-subscribe
fr: Abonnements Automatiques

en: Auto-subscribe to new content
fr: Abonnement automatique aux nouveaux contenus

en: Automatically subscribes you to items that you create.
fr: Pour être automatiquement abonné à vos propres contributions.

en: Auto-subscribe to updated content
fr: Abonnement automatique aux contenus mise à jour

en: Automatically subscribes you to items that you update (if you have that permission).
fr: Pour être automatiquement abonné aux contenus que vous modifiez (si vous avez les droits nécessaires)

en: Auto-subscribe to comments
fr: Abonnement automatique aux commentaires

en: Automatically subscribes you to items that you comment on (or where you update a comment, if you have that permission).
fr: Pour être automatiquement abonné aux contenus où vous laissez (ou modifiez, si vous avez les droits nécessaires) un commentaire.

en: Notify poster of own posts
fr: Notifier l'auteur de ses propres contributions

en: Sends you notifications about your own posts (if you're subscribed).
fr: Pour être notifier de contenus que vous avez ajouté au site (si vous y êtes abonné).

en: Digest mode
fr: Mode Résumé

en: Merges your notifications into a single email, sent at the interval you specify.
fr: Pour recevoir vos notifications dans un seul message, envoyé selon la fréquence que vous spécifiez.

en: Preferences
fr: Préférences

en: The frequency of notifications; it may take longer, but notifications will not be sent more frequently than indicated.
fr: La fréquences des notifications; les envois peuvent être moins fréquents, mais ne seront pas plus fréquents que spécifié.

en: On updates
fr: Lors de mises à jour

en: Sends a notification when an item is updated.
fr: Pour être averti lorsqu'un contenu est modifié.

en: On comments
fr: Lors de commentaires

en: Sends a notification when an item receives a comment or reply.
fr: Pour être averti quand un commentaire ou une réponse est ajouté.

en: Any changes you make here will only apply to newly created subscriptions.
fr: Les modifications faites ici ne seront appliqués qu'aux abonnements créés après.

en: Visibility of controls
fr: Visibilité des paramètres

en: The control(s) mentioned below appear(s) as one or more columns<br /> a) in the %Subscribe subform of node pages and<br /> b) on the sibling subtabs of this %Overview page.<br /> After you have set your %Preferences right above, you may want to hide the corresponding column(s), if you never change those values anyway.
fr: Les paramètres ci-dessous apparaîtront dans une ou plusieurs colonnes<br /> a) dans les options %Subscribe des pages noeuds et<br /> b) dans les autres onglets de cette page %Overview.<br /> Après avoir reglé vos %Preferences ci-dessus, vous pouvez choisir de cacher la colonne correspondante si vous ne souhaitez plus modifier ces options.

en: Hidden
fr: Caché

en: Permanently hidden, except for the %preferences
fr: Caché de manière définitive, sauf les %preferences

en: Completely inaccessible to the user
fr: Inaccessible par l'utilisateur.

en: Beyond defining the %Visible/%Hidden defaults for your users, you can
fr: En plus des réglages de visibilité par défaut pour les utilisateurs, vous pouvez

en: permanently hide the columns (and the corresponding visibility controls), so that the users cannot make them visible anymore (they can still change their %Preferences though), or
fr: cacher de manière définitive les colonnes (et les paramètres de visibilité correspondantes) pour empêcher les utilisateurs de les afficher (ils peuvent tout même modifier leurs %Preferences), ou

en: you can even hide the %Preferences, so that what you've set right above is cast in stone.
fr: cacher également les %Preferences, pour que les réglages ce-dessus ne soient pas modifiables.

en: Save
fr: Enregistrer

en: Reset to site defaults
fr: Revenir aux valeurs par défaut

en: The site defaults were restored.
fr: Les valeurs par défaut ont été restaurées.

en: The changes have been saved.
fr: Les modifications ont été enregistrées.

en: Every line has the format of seconds|human readable text
fr: Chaque ligne a le format: secondes|texte lisible

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Your subscription was activated.
fr: Votre abonnement a été activé.

en: Your subscription could not be activated.
fr: Votre abonnement n'as pas pu être activé.

en: Your subscription could not be deactivated.
fr: Votre abonnement n'as pas pu être desactivé.

en: As soon as possible
fr: Dès que possible

en: Every 15 minutes
fr: Tous les 15 minutes

en: Hourly
fr: Toutes les heures

en: Every three hours
fr: Toutes les 3 heures

en: Daily
fr: Tous les jours

en: Note: For standard Subscriptions functionality you need to enable the following modules:
fr: NB: pour un fonctionnement standard, les modules suivantes doivent être activées:

en: (requires !mail_edit for customizing the templates)
fr: (nécessite !mail_edit pour adapter les masques)

en: You have !Subscriptions mail templates that were created under Drupal 5. Please import or remove these templates.
fr: Des modèles de messages créés sous Drupal 5 ont été trouvés. Veuillez importer ou supprimer ces modèles.

en: Language(s)
fr: Langue(s)

en: Select all the language(s) into which to import the Drupal 5 !Subscriptions mail templates.<br />Note: After successful importing, the old templates are removed automatically.
fr: Sélectionnez toutes les langues pour l'importation des modèles de messages pour !Subscriptions créés avec Drupal 5. <br />NB. Une fois importés avec succès, les anciens modèles seront supprimés automatiquement.

en: Import
fr: Importer

en: Remove
fr: Supprimer

en: Select at least one language to import into.
fr: Sélectionnez au moins une langue pour l'importation.

en: %language translation of %key cannot be imported because it's already defined.
fr: La traduction en %language de %key ne peut pas etre importé car elle existe déja.

en: %language translation of %key has been imported.
fr: La traduction en %language de %key a été importé.

en: %language translation of %key failed to import.
fr: L'importation de la traduction en %language de %key a échouée.

en: [!site] !subs_type subscription for !name: !title
fr: [!site] !subs_type abonnement for !name: !title

en: | This is an automated message. Please do NOT reply to the sender address!
    | To manage your subscriptions go to
    | !manage_url
fr: | Ceci est un message automatique; Veuillez ne pas y répondre!
    | Pour gérer vos abonnements, allez sur la page
    | !manage_url

en: | Greetings, !name.
    |
    | Your subscription on !site
    | notifies you of {{!is_new==0?:a new post:
    }}{{!is_updated==0?:an updated post:
    }}{{!is_old==0?:new comments:
    }}|
    {{!is_published==1?:| ***** This post is unpublished! *****
    }}{{!term_name==!term_name?:| Category: !term_name
    }}{{!sender_name==!sender_name?:| Author: !sender_name
    }}{{!sender_has_contact_page==0?:| Contact: !sender_contact_page
    }}| Title: !title
    {{!is_old==1?:
    !teaser
    
    }}| Link: !url
    | Direct unsubscribe link (!subs_type):
    | !unsubscribe_url
    {{!has_new_comments==1?!SEPARATOR!comments:}}!SEPARATOR!FOOTER
fr: | Bonjour, !name.
    |
    | Votre abonnement au !site
    | vous informe que {{!is_new==0?:un nouveau message:
    }}{{!is_updated==0?:un message modifié:
    }}{{!is_old==0?:nouveaux commentaires:
    }}|
    {{!is_published==1?:| ***** Ce message n'est pas encore publié! *****
    }}{{!term_name==!term_name?:| Category: !term_name
    }}{{!sender_name==!sender_name?:| Author: !sender_name
    }}{{!sender_has_contact_page==0?:| Contact: !sender_contact_page
    }}| Title: !title
    {{!is_old==1?:
    !teaser
    
    }}| Lien: !url
    | Lien direct de desabonnement (!subs_type):
    | !unsubscribe_url
    {{!has_new_comments==1?!SEPARATOR!comments:}}!SEPARATOR!FOOTER

en: | {{!comment_is_new==1?New:Updated}} {{!comment_is_published==1?:UNPUBLISHED }}comment:
    | Author: !comment_name
    | Title: !comment_title
    
    !comment_text
    
    | Link: !comment_url
fr: | {{!comment_is_new==1?Nouveau:Mise à jour}} {{!comment_is_published==1?:UNPUBLISHED }}Commentaire:
    | Par: !comment_name
    | Titre: !comment_title
    
    !comment_text
    
    | Lien: !comment_url

en: [!site] Subscription Digest for !name
fr: [!site] Résumé de vos abonnements pour !name

en: | Greetings, !name.
    |
    | Your subscriptions on !site
    | notify you of the following changes since the previous digest:
    |
    !bodies!SEPARATOR!FOOTER
fr: | Bonjour, !name.
    |
    | Votre abonnement au site !site
    | a trouvé les modification suivants depuis le dernier résumé:
    |
    !bodies!SEPARATOR!FOOTER

en: {{!sender_name==!sender_name?:| Author: !sender_name
    }}| Title: !title
    {{!is_new==0?:!teaser
    }}| Link: !url
    | Direct unsubscribe link (!subs_type):
    | !unsubscribe_url
    {{!has_new_comments!=1?:!comments}}
fr: {{!sender_name==!sender_name?:| Par: !sender_name
    }}| Titre: !title
    {{!is_new==0?:!teaser
    }}| Lien: !url
    | Lien direct de desabonnement (!subs_type):
    | !unsubscribe_url
    {{!has_new_comments!=1?:!comments}}

en: | Comment: !comment_title
fr: | Commentaire: !comment_title

en: (unavailable to regular users)
fr: (pas disponible pour utilisateurs standards)

en: Add subscription
fr: Ajouter un abonnement

en: Remove subscription
fr: Supprimer un abonnement

en: Enables site settings for user subscriptions.
fr: Activer les paramètres du site pour les abonnements d'utilisateurs.

en: Site settings
fr: Paramètres du site

en: User defaults
fr: Paramètres par défaut des Utilisateurs

en: Interval
fr: Intervalles

en: administer user subscriptions
fr: Administrer les abonnements des utilisateurs

en: subscribe to all content types
fr: S'abonner à tous les types de contenu

en: Are you sure you want to unsubscribe?
fr: Etes vous sur de vouloir vous désabonner?

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Your subscription was deactivated.
fr: Votre abonnement a été désactivé.

en: The following modules return invalid data from %hook: !Modules   Either they are buggy !Subscriptions add-ons, or they are unrelated to !Subscriptions and should not define %hook!
fr: Les modules suivants envoient des données invalides depuis %hook: !Modules   Soit il s'agit de bogues dans des modules d'extension de !Subscriptions, ou il s'agit de modules sans lien avec !Subscriptions qui ne devraient pas utiliser %hook!

en: subscribe to blogs
fr: S'abonner aux blogs

en: There are no active blogs.
fr: Il n'y a pas de blogs actifs

en: The label for the CCK field %fieldname, as defined for your !content_type.
fr: L'étiquette du champs CCK %fieldname, comme défini pour votre !content_type.

en: The value(s) of the CCK field %fieldname, as defined for your !content_type, comma-separated.
fr: Le(s) contenu(s) du champ CCK %fieldname, comme défini pour votre !content_type, séparé par les virgules.

en: The value(s) of the CCK field %fieldname, as defined for your !content_type, newline-separated.
fr: Le(s) contenu(s) du champ CCK %fieldname, comme défini pour votre !content_type, sur les lignes séparées.

en: thread
fr: fil de discussion

en: content type
fr: type de contenu

en: Subscribe to this page
fr: S'abonner à cette page

en: To %type content
fr: S'abonner à tous les %type

en: To %type content by %name
fr: S'abonner au %type par %name

en: subscribe to content
fr: s'abonner au contenu

en: subscribe to content types
fr: s'abonner aux types de contenu

en: Send subscriptions notifications
fr: Envoyer les notifications d'abonnements

en: Subscriptions notifications are not sent for unpublished comments (except to users who have the %administer_comments permission), but when you change !Status to %Published, Subscriptions will send out "new" notifications, unless you suppress this here.
fr: Les notifications ne sont pas envoyées pour les commentaires non-publiés (sauf pour les utilisateurs avec la permission %administer_comments permission), mais quand le statut du commentaire est modifié à %Published, une notification de "nouveau" contenu sera envoyée, à moins que vous le désactivez ici.

en: Subscriptions notifications are not sent for unpublished comments, except to users who have the %administer_comments permission, and you can even suppress the latter here.
fr: Les notifications ne sont pas envoyées pour les commentaires non-publiés, sauf pour les utilisateurs avec la permission %administer_comments permission, mais vous pouvez les désactiver ici.

en: You can suppress sending subscriptions notifications here; this option is not saved.
fr: Vous pouvez désactiver l'envoi de notifications d'abonnements ici; cette option n'est pas enregistrée.

en: none
fr: aucun

en: Content settings
fr: Réglages de Content

en: Unlisted content types
fr: Types de contenu Cachés

en: Select content types which should be <strong>removed from subscription listings</strong>.<br />The content may still be available for subscribing via different kinds of subscriptions, but subscribing by content type will be unavailable for the selected types.
fr: Sélectionnez les types de contenus qui seront <strong>cachés dans les options d'abonnements</strong>.<br /> L'abonnement au type de contenu est toujours possible par d'autres méthodes, mais l'abonnement au type de contenu ne sera pas disponible comme option.

en: Blocked content types
fr: Types de contenu Bloqués

en: Select content types which should be <strong>completely unavailable for subscribing</strong>, i.e. content of the selected types will never trigger notifications for regular users.
fr: Sélectionnez les types de contenus qui seront <strong>totalement indisponible pour les abonnements</strong>, i.e. les contenus de ce(s) type(s) ne seront jamais le sujet d'une notification pour les utilisateurs normaux.

en: Note
fr: NB

en: The %permission permission grants normal access to unlisted and blocked content types; this is intended as an administrative function, and the content types and links will be marked with a '!symbol' symbol (and appear !red_ON like this !red_OFF in the case of blocked types).
fr: La permission %permission donne l'accès normal à des types de contenu qui sont bloqués ou qui ne sont pas affichés ici; Cette fonction est destinée aux administrateurs, et les types de contenu et les liens seront marqués avec un symbol '!symbol' (et affichés !red_ON comme ça !red_OFF pour les types de contenu bloqués).

en: Blocked nodes
fr: Noeuds Bloqués

en: Enter the IDs of nodes that should be <strong>completely unavailable for subscribing</strong>, separated by spaces.
fr: Entrez les IDs des noeuds, séparés par des espaces, qui <strong>ne seront pas disponible pour les abonnements</strong>.

en: Static content
fr: Contenu static

en: Static content types
fr: Types de contenu statics

en: Select content types which do not change nor receive comments and thus should not have the %option option.
fr: Sélectionnez les types de contenu qui ne seront pas modifiés et ne recevront pas de commentaires et qui n'ont donc pas besoin de l'option %option.

en: Avoid empty %Subscribe links
fr: Evitez des liens %Subscribe vides

en: Nodes of %Static_content_types may end up with no %Subscribe options at all. Turn this option on to avoid displaying %Subscribe links in this case. The default is OFF, because this option causes processing overhead for each node view operation.
fr: Il est possible que les noueds de type %Static_content_types n'aient aucune option de %Subscribe. Dans ce cas, activez cette option pour ne pas afficher des liens %Subscribe. Par défaut cette option est désactivé, car elle augmente le traitement necessaire lors de chaque affichage d'un noeud.

en: Generate the %full_node variable
fr: Générer la variable %full_node

en: Generating this variable causes considerable overhead even if it's not used, and <strong>it may even cause errors</strong>, depending on the !content_type! Default is OFF.
fr: La création de cette variable demande pas mal de resources, meme si elle n'est pas utilisée, et <strong>peut meme provoquer des erreurs</strong> selon le !content_type! Par défaut cette option est désactivée.

en: Enter a series of numbers, separated by spaces.
fr: Entrez une série de chiffres séparés par des espaces.

en: You may want to turn this OFF when you only change %Promoted_to_front_page or %Sticky_at_top_of_lists, otherwise Subscriptions will send out "update" notifications; this option is not saved.<br />Subscriptions does not send notifications for unpublished nodes (except to users who have the %administer_nodes permission), but when you set %Published to ON, Subscriptions will send out "new" notifications, unless you turn this off here.
fr: Si vous ne modifiez que %Promoted_to_front_page ou %Sticky_at_top_of_lists vous avez peut-etre intérêt à désactivez ceci, sinon le module enverra les notifications de "mise à jour"; cette option n'est pas enregistrée.<br />Seul les utilisateurs avec la permission %administer_nodes seront avertis de noeuds non-publiés, mais une autre notification "nouveau" sera envoyé quand le noeud est publié, à moins que vous désactivez cette envoi ici.

en: Latest activity, authored, commented
fr: Dernière activité, créé, commenté

en: Note: Deactivated subscriptions will be removed from the list.
fr: NB. Les abonnements désactivés seront supprimé de la liste.

en: There are no subscribed pages.
fr: Vous n'êtes abonné à aucune page.

en: This !content_type is blocked.
fr: Ce type de contenu est bloqué.

en: There are no available !subs_types.
fr: Aucun !subs_types n'est disponible.

en: content types
fr: types de contenu

en: Notifications for %Pages (update/comment) subscriptions
fr: Notifications pour les abonnements aux %Pages (mises&nbsp;à&nbsp;jour/commentaires)

en: Pages/Threads
fr: Pages/Fils de discussion

en: Notifications for %type !content_type subscriptions
fr: Notifications pour abonnements %type !content_type

en: The name of the comment author.
fr: Le nom de l'auteur du commentaire.

en: The title of the comment.
fr: Le titre du commentaire.

en: The body text of the comment.
fr: Le corps du commentaire.

en: The direct URL of the comment.
fr: Le lien direct du commentaire.

en: The type of comment notification: 1 = new comment, 0 = updated comment.
fr: Le type de notification: 1 = nouveau commentaire, 0 = commentaire modifié.

en: The comment publication state: 1 = published, 0 = unpublished.<br />(Unpublished comments are sent to users with the %administer_comments permission only.)
fr: L'état de publication du commentaire: 1 = publié, 0 = non-publié.<br />(les commentaires non-publiés ne seront envoyés qu'aux utilisateurs avec la permission  %administer_comments)

en: The user can unsubscribe by clicking this link.
fr: L'utilisateur peut de désabonner en cliquant sur ce lien.

en: The name of the sender (if the sender is visible).
fr: Le nom de l'expediteur (si l'expediteur est visible)

en: The user page of the sender (if the sender is visible).
fr: Le page du compte utilisateur de l'expediteur (si l'expediteur est visible)

en: The sender's contact setting: 1 = contact form enabled, 0 = disabled.
fr: Configuration contact de l'expediteur: 1 = formulaire contact activé, 0 = désactivé

en: The contact page of the sender.
fr: La page contact de l'expediteur.

en: The type of the subscription, like '!thread' or '!category'.
fr: Le type d'abonnement, comme '!thread' ou '!category'.

en: The type of the node, like '!forum' or '!story'.
fr: Le type de noeud, comme '!forum' ou '!story'.

en: The title of the subscriptions item.
fr: Le titre de l'élément d'abonnement

en: An excerpt of the subscriptions item.
fr: Un extrait de l'élément d'abonnement

en: The body of the subscriptions item.
fr: Le corps de l'élément d'abonnement

en: The full node as it appears on the website (must be specifically enabled !here).
fr: Le noeud complet comme il apparaît sur le site (nécessite son activation !here)

en: here
fr: ici

en: The URL of the item.
fr: L'URL de élément

en: The type of notification: 1 = new item, 0 = otherwise.
fr: Le type de notification: 1 = élément nouveau, 0 = sinon.

en: The type of notification: 1 = updated (possibly new and already updated) item, 0 = otherwise.
fr: Le type de notification: 1 = élément mise a jour (peut-etre nouveau et déja mise à jour), 0 = sinon.

en: The type of notification: 1 = neither new nor updated item, 0 = otherwise.
fr: Le type de notification: 1 = élément ni nouveau ni mise à jour, 0 = sinon.

en: The publication state: 1 = published, 0 = unpublished.<br />(Unpublished nodes are sent to users with the %administer_nodes permission only.)
fr: Etat de publication: 1 = publié, 0 = non-publié.<br />(les noeuds non-publiés ne seront envoyés qu'aux utilisateurs avec la permission  %administer_nodes).

en: The list of attached files, one per line, if any, otherwise empty.
fr: La liste des fichiers liés - une par ligne, sinon vide.

en: The comments state: 1 = comments are available in !comments, 0 = no comments.
fr: Etat de commentaires: 1 = commentaires disponible dans !comments, 0 = aucune commentaire.

en: One or more comments if available, otherwise empty.
fr: Un, ou plusieurs, commentaires si disponible, sinon vide.

en: The rendering of the comments is defined by the template below.
fr: L'affichage des commentaires est déterminé par le modèle ci-dessous.

en: The rendering of the comments is defined by the !link.
fr: L'affichage des commentaires est déterminé par le !link.

en: comment templates
fr: modèles de commentaires

en: Note: 'new' and 'update' notifications for %Pages subscriptions use the matching !content_type subscriptions template rather than this one, if allowed; this does not apply to 'comment'-only notifications.
fr: NB: Si autorisé, les notifications de contenu nouveau, ou mise à jour, pour les abonnements aux %Pages utilisent la masque !content_type subscriptions correspondante plutôt que celle-ci; Notifications de commentaires uniquement ne sont pas concernées.

en: Comment body
fr: Corps du commentaire

en: The body of each comment.
fr: Le corps de chaque commentaire.

en: Comment separator
fr: Séparateur de commentaire

en: The separator between comments (if needed).
fr: Le séparateur entre chaque commentaire (si nécessaire).

en: The event start timestamp.
fr: Timestamp de début.

en: The event end timestamp.
fr: Timestamp de fin.

en: (disabled)
fr: (désactivé)

en: Your installation returns %url as the base URL of the site. This is probably not what you want, and it can usually be fixed by setting the %variable variable in your %file file.
fr: Votre installation donne %url comme URL racine du site. Il s'agit probablement d'une erreur, que vous pouvez réglez en modifiant la variable %variable dans votre fichier %file.

en: Mail settings
fr: Paramètres Mail

en: E-mail address
fr: Adresse Email

en: A valid e-mail address to be used as the %From and %Reply_To address by the auto-mailer for !Module notifications.  To lessen the likelihood of e-mail being marked as spam, this e-mail address should use the same domain as the website.
fr: Une adresse email valide qui servira comme adresse %From et %Reply_To pour l'envoi automatique des mails de notifications du module !Module. Pour réduire les chances d'être identifié comme spam, cette adresse mail devrait être sur le même domaine que votre site.

en: Clear this field to use the default site e-mail address.
fr: Effacer ce champ pour utiliser l'adresse mail par défaut du site

en: E-mail name
fr: Nom pour le message

en: An optional name to go with the e-mail address above, no "double-quotes".
fr: Un nom facultatif associé avec l'adresse email ci-dessus, sans "guillemets".

en: Clear this field to use the e-mail address only &mdash; some e-mail clients will display only the portion of the address to the left of the @ sign.
fr: Laissez ce champ vide pour n'utiliser que l'adresse email &mdash; certains applications mail n'afficheront que la partie de l'adresse avant le symbole @.

en: Maximum number of notifications to send per cron run
fr: Nombre maximale d'envois par tache 'cron'.

en: !Module tries to use a good part of the remaining time during each cron run. If it's using too much time or you need to limit the number of outgoing e-mails for some other reason, then set the number here. The default is 0, which means unlimited.
fr: Le module !Module va essayer d'utiliser une bonne partie du temps accorder au cron. Si les envois prennent trop de temps ou si, pour une autre raison, vous souhaitez limiter le nombre d'envois, vous pouvez fixer une limite ici. Par défaut cette limite est de 0, qui signifie illimité.

en: Display watchdog entries for successful mailings
fr: Créer une entrée journal pour les envoi réussi

en: Logs successful mailings to the watchdog log.  Default is ON, but with many subscribers this will generate a huge number of log entries.
fr: Ajoutera une entrée de journal pour chaque envoi réussi. Activé par défaut, mais ca risque de générer enormément d'entrées de journal.

en: Display summary watchdog entries per cron run
fr: Créer une entrée journal résumé

en: Logs the mailing counts, time spent, and size of the remaining queue to the watchdog log.  This is valuable information for estimating the load on the cron job and on your mail server.  Default is ON.
fr: Ajoutera une entrée de journal avec une résumé des envois: nombre de mails, temps écoulé, taille de la file d'attente. Ceci est très utile pour estimer l'utilisation de la tache cron et du serveur mail. Activé par défaut.

en: Digest subscriptions notifications
fr: Notifications en Mode Résumé

en: The digested items (separated by a separator), as defined below:
fr: Les éléments du résumé (séparé par un séparateur), selon la définition suivante:

en: The name of the site.
fr: Le nom de site

en: Name of the recipient.
fr: Le nom du destinataire.

en: The user page of the recipient.
fr: La page du compte utilisateur du destinataire.

en: The URL where the user can manage her subscriptions.
fr: L'URL ou l'utilisateur peut gérer ses abonnements.

en: Digest subject
fr: Titre du résumé

en: Digest body
fr: Corps du résumé

en: Digest item
fr: Elément du résumé

en: Digest item comment
fr: Commentaire du résumé

en: The comments inside a digest item body.
fr: Les commentaire à l'intérieur du corps du résumé.

en: Replacement patterns
fr: Masques de remplacement

en: Digest item separator
fr: Séparateurs des éléments du résumé

en: The separator between digest items (if needed).
fr: Le séparateur entre les éléments du résumé (si nécessaire)

en: subscriptions
fr: abonnements

en: notification for @name at @to
fr: notification pour @name à @to

en: error mailing notification for @name at @to
fr: Erreur d'envoi de notification pour @name à @to

en: To content in %term
fr: Au contenu dans %term

en: To content in %term by %name
fr: Au contenu dans %term par %name

en: subscribe to taxonomy terms
fr: S'abonner aux termes de taxonomie

en: Taxonomy settings
fr: Paramètres de Taxonomie

en: Restricted vocabularies
fr: Vocabulaires restreintes

en: Select vocabularies for which only the subscribed terms should be listed on the %Subscriptions | %Categories page.<br />This helps to reduce the size of the listing, especially for free-tagging vocabularies with large numbers of terms.
fr: Sélectionnez des vocabulaires pour lesquelles seulement les termes avec les abonnements seront affichés sur la page %Subscriptions | %Categories.<br />Ceci reduite la liste des termes affichés, surtout pour les vocabulaires 'libre' avec beaucoup de termes.

en: Omitted vocabularies
fr: Vocabulaires omises

en: Select vocabularies which should be <strong>omitted</strong> from subscription listings; this means the terms of those vocabularies will be unlisted, i.e. they will be removed from subscription listings.<br />The content may still be available for subscribing via different kinds of subscriptions, but subscribing by category will be unavailable for the terms in the selected vocabularies.
fr: Sélectionnez des vocabulaires qui seront <strong>omises</strong> des listes d'abonnement; Les termes de ces vocabulaires ne seront pas disponible dans les listes.<br />Cependant, ces termes seront peut-etre disponible pour les abonnements par d'autres méthodes, mais elles ne seront pas disponible par catégorie.

en: category groups
fr: Groupes de Catégories

en: This is a restricted category group; deactivated subscriptions will be removed from the list. To subscribe to an unlisted category, go to a post in that category and subscribe from there.
fr: Cette catégorie est restreinte; Pour s'abonner à une catégorie qui n'est pas affichée ici, il faut s'abonner sur une page dans la catégorie qui vous intéresse.

en: This is a restricted category group; only subscribed categories show up in this list.<br />To subscribe to a category in this group, go to a post in that category and subscribe from there.
fr: Cette catégorie est restreinte; Seules les catégories avec des abonnements actifs sont affichées ici. Pour s'abonner à une autre catégorie, il faut s'abonner sur une page dans la catégorie qui vous intéresse.

en: There are no active categories.
fr: Il n'y a aucune catégorie active.

en: Notifications for %Categories subscriptions
fr: Notifications pour abonnements aux %Categories

en: Categories
fr: Catégories

en: The name of the term/category/tag/forum/etc.
fr: Le nom du terme/categorie/tag/forum/etc.

en: Subscriptions interface
fr: Interface Abonnements

en: Receive notifications about changes and/or comments to this page (and possibly similar pages).
fr: Recevoir des notifications lors de modifications et/ou mises à jour de cette page (et éventuellement des pages similaires).

en: Enable the !module block <!link_tag_begin>here<!link_tag_end>!
fr: Activer le bloc !module <!link_tag_begin>ici<!link_tag_end>!

en: The master checkboxes on the left turn the given subscription on or off. Depending on the setup of the site, you may have additional options for active subscriptions.
fr: Les cases à gauches gèrent l'activation de l'abonnement. Selon les paramètres du site, d'autres options seront disponible pour les abonnements actifs.

en: Display settings
fr: Paramètres d'Affichage

en: Node form position
fr: Position du formulaire dans les pages noeuds

en: Fieldset above node links (and comments)
fr: Champs au-dessus des liens noeuds (et commentaires)

en: Fieldset in %block block (below the comments)
fr: Champs dans bloc %block (en-dessous des commentaires)

en: How to display the subscriptions sub-form on node pages.  Default is the first option.<br />To use the block, <b>you must enable the block</b> !here; put it into the %content region and set the %block_title to !none.
fr: Affichage du formulaire abonnement dans les pages noeuds. Par défaut, la première option est activée.<br />Pour utiliser un bloc, il faut <strong>activer le bloc</strong> !here; puis l'insérer dans la région %content et définir le %block_title comme !none.

en: Node form visibility
fr: Visibilité du formulaire noeud

en: Always display the fieldset
fr: Toujours afficher les champs

en: Display only a @subscribe link that makes the fieldset visible
fr: Afficher uniquement un lien @subscribe pour ensuite afficher le formulaire

en: What to display.  Default is the first option.
fr: Options d'affichage. Première option par défaut.

en: Expand the node form fieldset
fr: Déplier le groupe de champs dans le formulaire du noeud

en: Displays the fieldset with the node page subscriptions sub-form in expanded state.  Default is OFF.
fr: Affichera le groupe de champs déplié dans les pages noeuds. Désactivé par défaut.

en: Note: Our <b>favorite display settings</b> are the exact opposites of the defaults, but we chose the defaults, because they work without enabling the Subscriptions block.
fr: NB: Nos <b>réglages préférés d'affichage</b> sont l'opposé exacte des défauts, mais les réglages par défaut fonctionnent sans activer le bloc Abonnements.

en: Show 'by author' subscriptions options
fr: Afficher les options d'abonnement 'Par Auteur'

en: If you don't want your users to subscribe 'by author', then turn this off.  Default is ON.
fr: Si vous ne souhaitez pas que les utilisateurs puissent s'abonner 'par auteur', désactivez ceci. Activé par défaut.

en: The basic Subscriptions framework.
fr: Le système de base de 'Subscriptions'

en: Blog Subscriptions UI
fr: IU Abonnements Blog

en: Provides a separate blogs subscriptions page.
fr: Fournit une page séparée pour les abonnements blog.

en: CCK Fields
fr: Champs CCK

en: Provides CCK field data as mail variables.
fr: Fournit les champs CCK comme variables pour les messages.

en: Content Subscriptions
fr: Abonnements au Contenu

en: Allows users to subscribe to nodes.
fr: Permet aux utilisateurs de s'abonner aux noeuds.

en: Event Subscriptions
fr: Abonnements d'Evénement

en: Provides event data.
fr: Fournit des données d'événement.

en: Subscriptions Mail
fr: Abonnements Mail

en: Sends out mails with drupal_mail, customizable with the separate mail_edit module.
fr: Permet l'envoi de messages avec drupal_mail, qui peuvent être adaptée avec le module séparé mail_edit.

en: Taxonomy Subscriptions
fr: Abonnements taxonomie

en: Allows users to subscribe to taxonomy terms.
fr: Permet aux utilisateurs de s'abonner aux termes de taxonomie.

en: Subscriptions UI
fr: IU Abonnements

en: Provides a UI to Subscriptions.
fr: Fournit une interface pour les abonnements

en: Turn all subscriptions on.
fr: Activer tous les abonnements.

en: Turn all subscriptions off.
fr: Désactiver tous les abonnements.
