Drupal 4.7 - en to fr translation catalogue (16 entries)

en: Allows users to quote other posts.
fr: Permet aux utilisateurs de citer d'autres contributions.

en: <p>The quote filter allows users to quote other posts in their comments. Besides the following settings, the quote filter will need to be enabled for each <a href="%input-format">input format</a> (as required). For more information, please visit the <a href="%project-page">project page</a>.</p>
fr: <p>Le filtre citation permet aux utilisateurs de citer d'autres contributions dans leurs commentaires. En dehors des paramètres ci-dessous, le filtre citation devra être activé pour chaque <a href="%input-format">format d'entrée</a> (). Pour plus d'information, merci de lire la <a href="%project-page">page du projet</a>.</p>

en: quote
fr: citation

en: 
        <h3 id="filter-quote">Quote filter</h3>
        <p>Quoted content can be placed between [quote] tags in order to be displayed as an indented quote. Every [quote] tag <em>must</em> have a corresponding [/quote] tag. For example: 
       <pre>[quote]This is a simple quote.[/quote]</pre> is displayed as:</p>
        <div class="quote-msg"><div class="quote-author">Quote:</div>This is a simple quote.</div>
        <p>Additionally, there is an optional attribute which allows quotes to specify the original author.
        <pre>[quote=Mr. Drupal]This is a quote with an attribution line.[/quote]
    </pre> is displayed as:</p>
        <div class="quote-msg"><div class="quote-author">Mr. Drupal wrote:</div>This is a quote with an attribution line.</div>
        <p>Finally, multiple [quote] tags can be nested within one another. Just remember that every [quote] tag <strong>must</strong> have a corresponding [/quote] tag.
        <pre>
        [quote]I think she says it best...
        [quote=Ms. Quotation]This is a quote nested within another quote.[/quote]
        but you can't argue with
        [quote=Ms. Reply]The more quotes, the merrier.
        Just don't get too carried away.[/quote]
        And I have nothing more to say.[/quote]</pre> is displayed as:</p>
        <div class="quote-msg"><div class="quote-author">Quote:</div>I think she says it best...
        <div class="quote-msg"><div class="quote-author">Ms. Quotation wrote:</div>This is a quote nested within another quote.</div>
        but you can't argue with
        <div class="quote-msg"><div class="quote-author">Ms. Reply wrote:</div>The more quotes, the merrier. Just don't get too carried away.</div>
        And I have nothing more to say.</div>
fr: 
        <h3 id="filter-quote">Filtre citation</h3>
        <p>Le contenu cité peut être placé entre des balises [quote] afin d'être affiché comme une citation intentionnelle. Chaque balise [quote] <em>doit</em> avoir une balise [/quote] correspondante. par exemple : 
       <pre>[quote]ceci est une citation simple.[/quote]</pre> s'affiche :</p>
        <div class="texte-citation"><div class="auteur-citation">Citation :</div>ceci est une citation simple.</div>
        <p>De plus, une option vous permet de définir l'auteur original du texte cité.
        <pre>[quote=M. Drupal]Ceci est une citation avec une phrase d'attribution.[/quote]
    </pre>s'affiche :</p>
        <div class="texte-citation"><div class="auteur-citation">M. Drupal a écrit :</div>Ceci est une citation avec une phrase d'attribution.</div>
        <p>Enfin, des balises [quote] multiples peuvent être imbriquées les unes dans les autres. Rappelez-vous seulement que chaque balise [quote] <strong>doit</strong> avoir une balise [/quote] correspondante.
        <pre>
        [quote]Je pense qu'elle en parle mieux...
        [quote=Mme Citation]Ceci est une citation imbriquée dans une autre citation.[/quote]
        mais on ne peut qu'être d'accord avec
        [quote=Mme Réponse]Plus on est de citations, plus on rit.
        Ne nous emportons pas.[/quote]
        Et je n'ai plus rien à dire.[/quote]</pre> s'affiche :</p>
        <div class="texte-citation"><div class="auteur-citation">Citation :</div>Je pense qu'elle en parle mieux...
        <div class="texte-citation"><div class="auteur-citation">Mme Citation a écrit :</div>Ceci est une citation imbriquée dans une autre citation.</div>
        mais on ne peut qu'être d'accord avec
        <div class="texte-citation"><div class="auteur-citation">Mme Réponse a écrit :</div>Plus on est de citations, plus on rit.
       Ne nous emportons pas.</div>
       Et je n'ai plus rien à dire</div>

en: You may quote other posts using <a href="%quote_help">[quote] tags</a>.
fr: Vous pouvez citer d'autres contributions en utilisant les balises <a href="%quote_help">[quote]</a>.

en: Quote this comment in your reply.
fr: Citer ce commentaire dans votre réponse.

en: Quote this post in your reply.
fr: Citer cette contribution dans votre réponse.

en: Quote filter
fr: Filtre citation

en: Converts [quote] tags into &lt;div&gt; tags. Must apply after HTML filters.
fr: Convertit les balises [quote] en balises &lt;div&gt;. Doit être appliqué après les filtres HTML.

en: Node associations
fr: Associations de noeuds

en: Select the node types to associate with the quote filter.
fr: Sélectionnez les types de noeud à associer au filtre citation.

en: Display the quote link for nodes
fr: Afficher le lien citer pour les noeuds

en: Leave this option disabled if you use a PHP or similar filter in your nodes. The quote link is always displayed for comments.
fr: Laissez cette option désactivée si vous utilisez un filtre PHP ou un filtre similaire dans vos noeuds. Le lien citer est toujours affiché pour les commentaires.

en: Make the comment subject field a required field
fr: Rendre le champ sujet du commentaire obligatoire

en: Making the comment subject field a required field will ensure that unsightly [quote] tags are not displayed.
fr: Rendre le champ sujet du commentaire obligatoire empêche l'affichage de balises [quote] disgracieuses.

en: %name wrote:
fr: %name a écrit :
